Czym jest zdolność kredytowa?

Zaciągnięcie kredytu w banku wymaga spełnienia kilku warunków, mianowicie: trzeba być osobą pełnoletnią, trzeba być osobą zdolną do czynności prawnych, trzeba mieć jakąś umowę o pracę lub inne źródło dochodu o charakterze stałym, trzeba mieć też polski adres. Najważniejsze jednak, aby posiadać tzw. zdolność kredytową, którą bank wylicza na podstawie kilku parametrów.

Kiedy bank przyzna kredyt?

Zdolność kredytową mamy wtedy, kiedy:

  • Nasze poprzednie kredyty były spłacane w terminie;
  • Zarabiamy odpowiednio wysokie stawki;
  • Nasz zarobek opiera się o stałe źródło dochodu;
  • Mamy odpowiedni – w oczach banku – wiek (młody) i stan cywilny (małżeństwo);
  • Cel naszego kredytu jest dla banku rozsądny;
  • Jesteśmy stałym lub przynajmniej istotnym klientem danego banku.

Spełnienie powyższych kryteriów czyni nas wręcz idealnym kredytobiorcą, choć nie oznacza to wcale, że np. bycie singlem dyskwalifikuje naszą zdolność kredytową. Wówczas stajemy się po prostu nieco gorszym kredytobiorcą.

Zanim udamy się do banku

Jak widać, zdolność kredytowa jest wyliczana na podstawie długiego okresu naszego życia. Nawet więc, gdy aktualnie nie mamy żadnych potrzeb i nie potrzebujemy kredytu, dbajmy o swoje bieżące zobowiązania, spłacajmy je w terminie, nie zaciągajmy zbyt wielu pożyczek, dbajmy o naszą historię w BIK, słowem: bądźmy dobrymi kredytobiorcami jeszcze zanim zaciągniemy poważniejsze zobowiązanie.

Gdy już udamy się do banku, pamiętajmy też, że możemy negocjować. Umowa o kredyt zawsze może być uatrakcyjniona, zwłaszcza gdy jesteśmy stałym klientem danego banku. Oczywiście nasza pozycja negocjacyjna może być wzmocniona przez wiele czynników – poręczenie kredytu, rozdzielność majątkową, pracę w stabilnej firmie i tak dalej.