Darowizna a kwota wolna od podatku

Młodzi ludzie, którzy wkraczają w dorosłość, niejednokrotnie muszą pomyśleć o tym, gdzie będą mieszkać, jeśli wyprowadzą się od rodziców, czyli z rodzinnego domu. Niektórzy z nich mają znacznie ułatwiony start, w porównaniu z sytuacją ich rówieśników, bo mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony rodziców czy też dziadków. Każdy rodzic z całą pewnością pragnie dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze, dlatego ci, którzy dysponują nieruchomościami, lub mają na zbyciu samochód, chętnie przekazują te dobra swoim dzieciom. Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju darowizny bywają opodatkowane i więcej niż pewne, że trzeba będzie uiścić pewnego rodzaju kwotę z tego tytułu.

Darowizna dla syna lub córki

Rodzice, którzy pragną podarować swojemu dziecku lub dzieciom mieszkanie albo dom, powinni zaznajomić się uprzednio z rozległymi przepisami prawa podatkowego. Wszystko po to, by jeśli jest to możliwe, uniknąć zapłacenia podatku. To, że się to uda jest znikome, bo kwota wolna od podatku w przypadku darowizn nie jest wysoka. Plusem jedynie może okazać się fakt, że jeśli dokonuje się darowizny na rzecz najbliższej rodziny, to jest ona stosunkowo wysoka. Jednak o dziwo, dzieci nie są uznawane za najbliższą rodzinę, a znajdują się dopiero jako drugie w kolejności. W związku z tym, jeśli ma się zamiar im coś podarować, a jest to drogie, to przyjdzie zapłacić podatek.

Najniższa kwota obowiązuje w tym przypadku, jeśli chce się podarować coś dalszej rodzinie, a więc na przykład wujkowi lub cioci, albo kuzynom. Warto więc dowiedzieć się, jaka jest w tym konkretnym przypadku hierarchia dziedziczenia, żeby mieć świadomość tego, jak wysoki podatek trzeba będzie zapłacić.

Podatek od auta

Warto wiedzieć, że nie tylko nieruchomości można podarować. Może być to tak naprawdę dowolna rzecz, która ma wartość materialną. Wiadomo, że jeśli rzecz ta jest tania, na przykład chce się podarować komuś długopis, to oczywiście nie płaci się od tej darowizny podatku, ani też nie jest konieczna wizyta u notariusza, żeby dokonać wszelkich formalności. Sytuacja wygląda z goła inaczej, gdy chce się podarować bliskim samochód. Jeśli jest to używane auto w nie najlepszym stanie, a do tego stare i jego wartość jest znikoma, to nie trzeba płacić podatku od tej darowizny. Jeśli z kolei auto jest w dobrym stanie technicznym, a jego wartość jest duża, to konieczne będzie umówienie wizyty u notariusza, w celu spisania stosownej dokumentacji i aktów notarialnych. Notariusz odczyta akt i jeśli nikt nie będzie wnosił żadnych poprawek, to nabierze on mocy prawnej. Opłatę podatku od razu uiszcza się u notariusza, a wcześniej dokładnie wylicza on, ile będzie ona wynosiła. Wszystko po to, by klient był przygotowany na wydatek, którego niestety w tym konkretnym przypadku nie da się w żaden sposób uniknąć. Dając komuś auto niezbędna jest także opinia rzeczoznawcy majątkowego, który określi, jaka jest rzeczywista wartość pojazdu. Osoba taka ma obowiązek rzetelnie wypełnić to, do czego się zobowiązała, a zaniżenie wartości pojazdu może skutkować koniecznością poniesienia konsekwencji prawnych.

Podatki bez tajemnic

Wiele osób zastanawia się, jakie przepisy obowiązują w konkretnych przypadkach. Sprawy tej nie ułatwia także fakt, że przepisy podatkowe praktycznie co rok ulegają transformacji, a więc zmianom. Kwoty wolne od opodatkowania są podnoszone, ale wciąż, jeśli porównać te kwestie z podatkami za granicą, są to niewystarczające zmiany. Dlatego tak wiele osób nie jest zadowolonych z prawa podatkowego, w którym często płaci się podatek od podatku.