Leasing samochodowy. Jego wady i zalety

Czy samochód w leasingu się opłaca? Coraz więcej firm decyduje się skorzystać z tej formy finansowania pojazdów. Również wiele osób prywatnych stawia, zamiast kredytu na tzw. leasing konsumencki. Jak w praktyce wygląda leasing samochodowy, jakie korzyści odnoszą decydujący się na taką formę finansowania? Czy oprócz korzyści pojawiają się również wady finansowania pojazdu poprzez usługę leasingową?

Leasing samochodowy można podzielić na operacyjny oraz finansowy. Leasing finansowy to możliwość finansowania pojazdów zbliżona do tradycyjnych rat. Leasing operacyjny opiera się na najmie konkretnych pojazdów. Każdy konsument decydujący się na skorzystanie z leasingu, po otrzymaniu pojazdu, jest zobowiązany do spłaty rat leasingowych zgodnie z harmonogramem.

Dlaczego warto korzystać z leasingu samochodowego?

Leasing samochodowy to liczne korzyści dla leasingobiorcy. Wśród najchętniej wymienianej zalety wymienia się możliwość odliczania podatku VAT. Dotyczy to oczywiście firm, które są płatnikami tego podatku. Firmy nie będące płatnikami VAT mogą raty księgować w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej.

Leasing samochodowy nie wymaga od leasingobiorcy posiadania dużego wkładu własnego. W zależności od oferty oraz możliwości finansowych firmy, ustala się procentowy wkład własny. Różnorodność ofertowa na leasing powoduje, że wkłady procentowe mogą być diametralnie różnie, w zależności od firmy leasingowej.

Niskie raty leasingowe sprawiają, że ich spłata nie jest dużym obciążeniem dla firmy. Szczególnie jest to zauważalne w sytuacji gdy leasingowane samochody przynoszą firmie spore dochody.

Wzięcie w leasing większej ilości samochodów (np. firmy transportowe, handlowe), pozwala negocjować korzystniejsze stawki. Z punktu widzenia leasingobiorcy to spore oszczędności.

Decydując się na leasing samochody nie trzeba inwestować większych sum pieniędzy przedsiębiorstwa. Dzięki temu firma, która zdecydowała się na leasing samochodowy, może nimi swobodnie dysponować, inwestować wedle własnego uznania.

Na co uważać przy leasingu samochodowym?

Oczywiście leasing samochodowy to nie tylko same korzyści. Przedsiębiorcy korzystający z takiej oferty muszą pamiętać, że jakiekolwiek odstępstwa od umowy są natychmiastowo karane. W umowach leasingowych występują różnorodne opłaty dodatkowe. Wyjazd autem poza granice kraju wymaga zgody leasingodawcy i jest obarczony opłatą. Otrzymanie mandatu może skutkować naliczeniem dodatkowej opłaty, z tytułu wskazania osoby dokonującej wykroczenia. Bankructwo firmy od leasingu prowadzi do sytuacji, kiedy to pojazd może być zajęty przez syndyka lub komornika. Wszystko w celu spłaty wierzycieli.

Leasing samochodowy jest na pewno znakomitą okazją do finansowania pojazdów. Należy jednak pamiętać o tym, że oprócz licznych zalet, posiada także wady. Najważniejsze to dość dogłębne poznanie ofert rynkowym, a następnie dokładne analizowanie umowy leasingowych. Tylko w ten sposób można oczekiwać zadowolenia z usługi leasingowej.