Oszczędności przydatna sprawa

Oszczędności – bardzo przydatna, pożyteczna sprawa, na nieprzewidziane wydatki, na sytuacje losowe

Każdy człowiek powinien posiadać oszczędności. Nieważne czy w banku, na koncie bankowym, czy też w domu, w przysłowiowej skarpecie. Oszczędności dają człowiekowi poczucie stabilizacji. Dzięki nim człowiek nie musi martwić się co się stanie, gdy nastąpi jakaś nieszczęśliwa sytuacja losowa. Zdarzają się sytuacje w życiu każdego człowieka, które wymagają posiadania oszczędności. Do takich sytuacji należą między innymi;

 1. Utrata pracy – źródła dochodu,
 2. Nieszczęśliwy wypadek,
 3. Poważna choroba, która wymaga kosztownego leczenia, drogich leków farmakologicznych,
 4. Wysoki, nieprzewidziany rachunek,
 5. Nieprzewidziane wydatki, które nie są wliczone do co miesięcznego budżetu,
 6. Naprawa lub kupno nowego samochodu,
 7. Naprawa lub zakup sprzętu RTV lub AGD,
 8. Chęć wyjechania na wczasy, na wycieczkę, na urlop,
 9. Chęć kupienia prezentów – na przykład świątecznych,
 10. Chęć kupienia sobie czegoś nowego, przydatnego, pożytecznego, czego akurat nie posiadamy w domu.

Jest wiele wydatków, które za oszczędzone pieniądze można zrealizować. Dzięki takim odłożonym pieniądzom na czarną godzinę człowiek nie musi martwić się na zapas. Nie musi szukać rozwiązań, które pomogłyby mu w rozwiązaniu jego problemów finansowych. Bardzo często zdarza się, że ludzie żyją od wypłaty do wypłaty i nie mają z czego odłożyć oszczędności na czarną godzinę. Są też takie sytuacje, że ludzie wydają tyle ile zarabiają nie myśląc o przyszłości, o tym co będzie jutro. Nie myślą o odkładaniu pieniędzy na czarną godzinę. Bardzo często zdarza się tak, że żyją z dnia na dzień. Nie myślą o przyszłości, nie zastanawiają się nad przyszłościom i nad sytuacjami losowymi, które mogą ich spotkać.

Osoby, które nie posiadają oszczędności bardzo często muszą posiłkować się alternatywnymi metodami ich zgromadzenia. W trudnej sytuacji losowej, gdy brakuje im płynności finansowej, w pierwszej kolejności zgłaszają się po pomoc do rodziny, przyjaciół znajomych. Bardzo często zdarza się tak, że nie można liczyć na ich wsparcie finansowe, ponieważ również nie dysponują wolnymi środkami finansowymi. Ostatnią opcją są:

 • pożyczki bankowe, udzielane przez różnego rodzaju placówki bankowe,
 • pożyczki, pozabankowe, tak zwane chwilówki, udzielane przez prywatne firmy.

Należy jednak pamiętać, że korzystanie z pożyczek bankowych, pozabankowych, wiąże się z ich późniejszą spłatą. W zależności na jaką pożyczkę się zdecydujemy (w jakiej kwocie, na jaki okres czasu). Do pożyczki należy doliczyć prowizję za udzielenie kredytu, odsetki, dodatkowe opłaty.